מעבד מוזיקלי

אופיר טל - מוזיקאי רב תחומי

״מטרת עיסוקיי הינה לאפשר לפרויקטים של לקוחותיי להשמע כמו שהם ביקשו, או במקרים רבים, להשמע הרבה יותר טוב מאשר הם חלמו.״

אני אוהב לכתוב עיבודים. מחפש משהו שיאתגר אותי. לאסוף חלקים של משהו שלא מסתדר ולהצליח לסדר אותו. מחפש את החלק שאני יכול לתרום שהוא רק שלי, לא אוהב צדדים טכניים (רק עם חייבים), מתנער מ״ככה צריך״ או ככה עושים ושבלונות כאלה ואחרות.

עיבודים: בסגנונות פופולריים כגון ג’אז, רוק, ומוזיקה קאמרית, כולל התאמה לריתם סקשן. עיבודים ייחודיים שמשלבים יצירתיות ומקצועיות. התמחות בעיבודים ו.

תזמור: תזמור להרבים גדולים ותזמורתיים - סימפוני, ביגבנד וכד׳ או כאלה הנשענים על כלי התזמורת השונים

הפקה מוזיקלית: הובלת פרויקטים מוזיקליים. החל מסקיצה של שיר ועד למיקס הסופי.

חינוך מוזיקלי: עיבודים גמישים ומגוונים למיזוג רמות נגינה שונות המספקות אתגר ופיתוח אישי לכל נגן על פי מידתו. ניתן לתזמר לכל קומבינציית כלים. הרכבי רוק/פופ, הרכבי ג׳אז תזמורות סימפוניות וביגבנד.

כתיבת תווים וצארטים: הכנת חומרים מוזיקליים מקצועיים לפי דרישה, תוך התאמה אישית לסגנון ולרמת הנגינה.

נגינה: נגינה על מגוון כלים כמו פסנתר, כינור, גיטרה בס וקונטרבס. ניצוח והובלת חזרות להשגת התוצאה המיטבית.

פרויקטים נבחרים: בין לקוחותי נמנים המועצה האזורית מגידו עם סדרת “שיר לילי שבת” והקונסרבטוריון בכרמיאל עם תזמורת סימפונית וביגבנד, אמנים נופסים ויוצרים מזדמנים.

  1. ניהול מוזיקלי לסדרת שיר לילי שבת - מועצה אזורית מגידו - פליילסט חלקי
  2. ניהול מוזיקלי לשירבוטק׳ה - ערבי יצריה מקומית בגבת והסביבה פלייליסט חלקי

להלן דוגמאות:

  1. שיר
  2. שיר
  3. שיר

שירים: (בקרוב יהיו פה נוספים)

רק היום רק איתך - דורית ראובני

אני מאמין באיזון שבין המוכר לחדש ובין הטוב לנכון. במופעים גדולים יש לשלב בין ה״מעוף המוזיקלי״ של האמנים/מבצעים לבין האוזן של קהל היעד. ללא פשרות על איכות וללא פגיעה באמנות. איכותו של העיבוד המוזיקלי נמדדת ביכולת להוציאו לפועל באופן מיטבי על פי התנאים בשטח. יש עיבודים שתמיד נשמעים טוב, עם נגנים טובים או טובים פחות. ויש כאלה שמתאימים למקצועניים או לתלמידים בלבד. על העיבוד להיות מלבד איכותי מבחינה מוזיקלית( ולעמוד בתנאי העיבוד האמנותי), תואם את יכולות הנגנים, ציפיות המזמינים והסיטואציה כולל קהל. לא תמיד צריך להתחשב בקהל או בנגנים אבל ברוב המקרים, בעיקר במופעים, זה יכול לעזור. בכל מקרה מבחן התוצאה הוא שחשוב.

כשאומרים ״עיבוד מוזיקלי״ למה מתכוונים?

במוזיקה קלה עיבוד יכול להיות רעיון פשוט, הובלה של הדינאמיקה, עצירה, חזרה וכד׳. שילוב אלמנטים שלעיתים עולים מתוך נגינה, בזמן אמת. אפילו באופן מאולתר. מעבד מקצועי יודע לקחת רעיונות שכאלה ולשים עליהם את הזרקור, לפתח אותם נכון ולכתוב, או ללמד, או להקליט כך שיהיה ניתן לחזור עליהם.

כשאני אומר ״עיבוד מוזיקלי״ למה אני מתכוון?

מתחילים בחשיבה: כיצד לגשת לעיבוד? אלו תכנים ומוטיבים יש בשיר או יצירה שרוצים לעבד? להתחשב במילים? האם יש עיבודים קיימים ומה יש בהם? רוצים לתת משמעות חדשה? לשפר את הקיים? כיצד לפתח את הרעיונות? למה מיועד העיבוד? מהן מטרותיו, אלו אפשרויות קיימות (כלי ונגנים למשל)? בדרך לכתיבת העיבוד יש החלטות חשובות המשפיעות על התותר הסופי. המשמעותית ביותר היא האם הוא בר ביצוע באופן ראוי?

מה הופך עיבוד לאמנותי? שילוב מאוזן של הנושאים הבאים:

מיצוי ההרמוניה, צבעים חלופיים שידרוג/העצמת ההמוניה הקיימת

פיתוח רעיונות מלודיים שימוש קווים מלודים, בקונטרפונקט וניגודים

שילוב מקצבים חדשים לצורך העצמה וחידוש

שימוש במבנים וצורת מוזיקליות ארגון רעיונות בצורה מוזיקלית

במסגרת עבודתי כמעבד מוזקלי בסדרת ערבי הזמר ״שיר ליל שבת״ עבדתי עם אמנים רבים בינהם: דודו זכאי, דורית ראובני, שם טוב לוי, חנן יובל, שלמה גרוניך, מיטל טרבלסי, שלומית אהרון, ששי קשת, אופירה גלוסקא, חני נחמיאס, נתנאלה, איתמר ארגוב, סי היימן, רונית אופיר....

♡ אשמח לשמוע מכם ♡